Translate

2014. február 11., kedd

Ehető virág magok

Mag gyűjtemény a saját kertemből.

Ezek a virágok (főként szirmaik) ehető díszként is felhasználhatóak, de akár gyógyteát is összeállíthatunk belőlük.

Balkonon is nevelhetőek, magjaik újravethetők.

megrendelhető:
herbariaangelika@gmail.com


Tartalma:

Izsóp:
Ótestamentumban tisztítóként és fertőtlenítőként említik.
Az izsóp segíti az emésztést, görcsoldó és nyákoldó hatása van. Ezért ezt a gyógynövényt köhögés, magas vérnyomás, asztma, menstruációs panaszok és hegek kezelésére alkalmazzák. Az izsópot belsőleg és külsőleg is felhasználhatjuk. Teaként vagy bortinktúraként belsőleg emésztési panaszok és köhögés ellen hat. Külsőleg sebek és a szájüreg tisztítására alkalmazzák.
Fűszerként is nagyon kedvelt az izsóp. A nagyon intenzív aroma a salátákat és a mártásokat fűszeressé teszi. A gyógynövény sokoldalú alkalmazása hosszú évek tapasztalatán alapszik.
Várandós hölgyek kerüljék!

Napraforgó:
Ki nem nyílt bimbók fogyaszthatóak párolva.
Kinyílt szirmok fogyaszthatóak.
Szárítva teakeverékek díszítésére szolgálnak.
Vágott virágok a lakás díszei.

Tökvirág:
finom édes ízű, 
ha nem szedjük le a termése is finom :) 

Körömvirág:
Sáfrány helyettesítője lehet, fűszeres, borsos ízű.
Gyógynövényként: élénkítő és görcsoldó, alkalmazzák asztmánál, köhögésnél, álmatlanságnál, szívdobogásnál és szorongásos állapotnál. Körömvirágkenőcsként külsődleges felhasználása is sokrétű. Hegesítő tulajdonsága érvényesül zúzódásoknál, fagydaganatnál, ekcémáknál és keléseknél. Sikerrel alkalmazzák bőrgyulladások és nyálkahártyapanaszok gyógyításánál.

Mályva:
Finom édes ízű 
Mályvacukor készíthető belőle
Külsőleg és belsőleg is használják. Belső problémákra a virág és ritkább esetben a levél is hasznosítható. Legyen szó székrekedésről, vastagbélgyulladásról, mindkettő kezelésére alkalmas. Légúti problémák esetén is bevethető - használják hörgőbántalmakra és köhögéscsilapítóként is.
Amennyiben valaki szájüregi gondokkal küzd, a mályva használható nyálkahártya-nyugtatásra és fájdalomcsillapítóként is. Kínzó bőrviszketés esetén hasznos, illetve ha valaki bőrbetegségben szenved, a mályva ezt is kezeli. Csillapítja a viszketést és nyugtatja a bőrt. Hogy mérgező hatása lenne-e a növénynek, az máig nem ismert.

Levendula:
virágos, parfümös íz
Gyógyhatásai: izmok és izületek gyulladásának csökkentésére, a belőle készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó, relaxál, regenerál.
Talán nem kell részleteznem mennyi mindnere jó :)

Bíbor kasvirág:
szirmait használhatjuk fel díszítésre.
sikeresen alkalmazható: megfázás, influenza, mandulagyulladás, hörghurut, allergia, sérülések, pikkelysömör, fülgyulladás vagy más gyulladásos betegségek esetén.

Bíborhere:
enyhe, virágos íz.
csíraként is fogyasztható
virágjából finom tea, üdítő készíthető





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése